Przejdź do Treści

Przegląd spółek dywidendowych z mojej watch listy

Minęło dobre pół roku od ostatniego większego przeglądu, a dzisiaj żyjemy już w zupełnie innym świecie. Covid zreorganizował nasz sposób na życie i myślenie o przyszłości. Dlatego też analizę podzielę na dwa etapy:

  1. Odświeżę sobie pogląd na spółki, którym się wczśniej przyglądałem,
  2. Poszukam nowych, które w tym roku radzą sobie ponadprzeciętnie

Ponownie zapoluję na spółki dywidendowe (tu bez zmian), w długo lub średnioterminowym trendzie wzrostowym o kapitalizacji min. 10 mln. PLN. Postaram się też sprawdzić fundamenty i jak spółka radziła sobie przez 3 kwartały 2020 roku. Nie sądzę by Corona odpuścił nam wcześniej niż za dwa, trzy lata, więc spółki, które radziły sobie lepiej w ostatnim czasie mają szanse to utrzymać. Z drugiej strony, te które nie miały łatwo, mogą wpaść w jeszcze większe tarapaty, więc raczej będę ostrożny co do firm notujących straty. Może się szybko okazać, że to nie rynkowe okazje a pętelka na szyję.

Zestawienie spółek

ASBISc Enterprises PLC (ASB)

Profil: Dystrybutor sprzętu i produktów IT na rynkach wschodzących.

Dobre wyniki finansowe nawet w obecnej sytuacji. Pomimo ostatnich wzrostów nadal atrakcyjnie wyceniona. W stosunku do A.P.N. Promise SA (PRO), podobna branża a wyniki zdecydowanie lepsze, lepsza wycena, więc po co przepłacać :)

Wskaźniki

C/Z4.8 < 5 - bardzo tanie
C/WK0.78 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda9%

ASB

Atlanta Poland SA (ATP)

Profil: importer i dystrybutor bakalii

Całkiem nieźle sobie radzą, bo są na niedużym plusie. Ogólnie wyniki pozytywne, wycena sensowna. Ostatnia dywidenda bez szału ale jednak.

Wskaźniki

C/Z5 < 6.2 < 8 - tanie
C/WK0.49 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda3.4%

ATP

Automatyka Pomiary Sterowanie SA (APS) NewConnect

Profil: automatyka przemysłowa

Solidny wzrost przychodów, jaki i zysku netto w ostatnim kwartale. Dywidendę wypłacają dość regularnie, choć zdarzały im się dłuższe przerwy. Za ostatnie dwa lata wypłacili bardzo konkretną dywidendę. Po ostatniej korekcie, może to być właściwy moment na wejście. Płynność… jak to na NC 😄

Wskaźniki

C/Z5 < 5.7 < 8 - tanie
C/WK1 < 1.05 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda14.5%

APS

Black Point SA (BPN) NewConnect

Profil: producent zamienników tuszy/tonerów do drukarek

Poprzednio przypuszczałem że to może być ich chwila… No może nie do końca wypadło, bo przychody ze sprzedaży zmalały im o 10%. Ale mimo wszystko są na plusie a do tego ostatnie 3 miesiące tanieli. Można by trochę zakupić.

Wskaźniki

C/Z5 < 6.4 < 8 - tanie
C/WK0.61 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda21.1%

BPN

Dom Development SA (DOM)

Profil: jeden z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce

Już raz ich kupiłem bo pasują do profilu firm, w które chciałbym inwestować. Myślę że spróbuję ponownie, przy czym zaczekam na lepszy moment bo obecnie są drodzy a w ostatnim czasie spadają. Zaczekam.

Wskaźniki

C/Z8 < 9.2 < 16 - neutralnie wycenione
C/WK1 < 1.96 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda8.26%

DOM

Euro-Tax.pl SA (ETX)

Profil: Holding podmiotów finansowych

Raczej mogą pracować zdalnie a problemy finansowe wielu firm wręcz mogą im być na rękę. Ciekawe bo odnotowali wzrost przychodów ze sprzedaży ponad 20%, od strony finansowej wygląda to dobrze. Niemniej wycena leci od jakiegoś czasu i zmierza w kierunku rocznych minimów… Można by kupić ale nie za dużo.

Wskaźniki

C/Z8 < 14.5 < 16 - neutralnie wycenione
C/WK11.06 >= 3 - przewartościowane
Dywidenda10.3%

ETX

Eurotel SA (ETL)

Profil: Salony sprzedaży T-Mobile + obsługa klientów biznesowych

Pomijając rok 2020 firma regularnie wypłacała dywidendę. Co prawda w tym roku jej przychody zmalały o 20% ale pozostałe parametry wyglądają całkiem ok. W tej chwili bym ich nie kupił, bo mogą oberwać jeszcze bardziej przez lock down. Za 18,50 PLN byli by zdecydowanie atrakcyjniejsi - zaczekam.

Wskaźniki

C/Z4.1 < 5 - bardzo tanie
C/WK1 < 1.09 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda6.67~9,78%

ETL

Forbuild SA (BTX) NewConnect

Profil: Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego

Finansowo za ten rok wyglądają neutralnie. Sprzedaż spadła o 6% ale wyniki nie są negatywne. W ostatnim czasie wypłacali całkiem niezłą dywidendę co przy atrakcyjnej wycenie, kusi. NewConnect, więc nie jest zbyt płynna ale przez ostatni rok zachowuje się dość stabilnie, za to na przestrzeni ostatnich 3 lat rośnie.

Wskaźniki

C/Z5 < 5.3 < 8 - tanie
C/WK0.8 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda14%

BTX

Grupa Ambra SA (AMB)

Profil: producent/importer/dystrybutor win

W obecnej sytuacji importerowi win oberwie się bardziej niż wcześniej. Spadek przychodów r/r wynosi ok 6%, ale zarabiają i pomimo obecnego stanu wypłacili dywidendę. Można zaczekać aż stanieją jeszcze trochę i kupić.

Wskaźniki

C/Z8 < 12.2 < 16 - neutralnie wycenione
C/WK1 < 1.42 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda4.2%

AMB

Grupa Kęty SA (KTY)

Profil: producent aluminium, profili aluminiowych itp

Wyglądają całkiem ok. Wycena neutralna (wolałbym by byli tańsi…) i wypłacają dywidendę. Nawet wzrosły im przychody. Tyle że ostatnio spadają, to może być okazja do kupna.

Wskaźniki

C/Z8 < 10.4 < 16 - neutralnie wycenione
C/WK1 < 2.76 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda8.2%

KTY

Hortico SA (HOR) NewConnect

Profil: Dystrybutor towarów związanych z ogrodnictwem, kwiaciarstwem, hobby ogrodniczym, itp

Ciekawy profil, tutaj uczucia mam nieco mieszane. Interesujący jest ich wzrost przychodów r/r za ostatni kwartał - na poziomie +20%. Dywidendę wypłacają dość regularnie, choć raczej marną. Co prawda od sierpnia ich kurs opada, ale można by zapolować na odbicie.

Wskaźniki

C/Z5 < 6.6 < 8 - tanie
C/WK0.88 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda2.1%

HOR

Instal Kraków SA (INK)

Profil: projektowanie i wykonywanie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,

Co ciekawe nie pojawili się jeszcze na mojej stronie ale już od dłuższego czasu obserwuję tę spółkę. Od 7 lat regularnie wypłacają dywidendę i z roku na rok coraz wyższą. Finansowo wyglądają w porządku. Wycena jest całkiem atrakcyjna. Długoterminowy trend wzrostowy.

Wskaźniki

C/Z4.2 < 5 - bardzo tanie
C/WK0.49 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda8.55%

INK

Inter RAO Lietuva AB (IRL)

Profil: jeden z największych niezależnych dostawców energii na Litwie

Jeden z największych niezależnych dostawców energii na Litwie. Ciekawe jak się im to udało ale przychody ze sprzedaży poleciały o prawie 40%. Niby firma się trzyma ale ostatnie 3 miesiące tanieje. Czaję się na nich od jakiegoś czasu ale teraz jestem mniej pewien niż kiedykolwiek wcześniej.

Wskaźniki

C/Z4.3 < 5 - bardzo tanie
C/WK3.17 >= 3 - przewartościowane
Dywidenda2.8%

IRL

Internity SA (INT) NewConnect

Profil: Detaliczna i hurtowa sprzedaż płytek ceramicznych, artykułów sanitarnych i grzewczych jak również świadczenie usług w zakresie wykończenia budynków i lokali w systemie “pod klucz”

Przychody ze sprzedaży r/r stoją im prawie w miejscu, ale zysk netto +400% robi wrażenie. Ostanie 3 miesiące są w trendzie spadkowym. Gdyby odbili od linii długoterminowego trendu wzrostowego - gdzieś w okolicy 1,80 PLN - powinno dać się na nich zarobić.

Wskaźniki

C/Z5 < 7.2 < 8 - tanie
C/WK0.92 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda6.2%

INT

Lentex SA (LTX)

Profil: producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych, obiektowych i sportowych z PVC oraz wiodący na rynku polskim producent włóknin

Na przestrzeni ostatnich kilku lat firma raczej była w lekkim trendzie wzrostowym, momentami bocznym. Obecnie wyceniona jest trochę za drogo, po tym jak dwukrotnie podniosła wycenę na początku roku. Przypuszczam, że jako producent włóknin spekulowano na nich zyski z Covid’a. Finansowo jakoś sobie radzą, takie trochę do przodu, trochę do tyłu - przychody im zmalały ale zarabiają i są na plusie. W tej chwili bym ich nie kupił, ale będę czekać na bardziej dogodny moment bo dywidendy wypłacają dość regularnie i całkiem spore.

Wskaźniki

C/Z34.31 > 20 - bańka spekulacyjna
C/WK1 < 1.51 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda8.77%

LTX

Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES SA (PPS)

Profil: przetwarzają ziemniaki

Już raz ich kupiłem, choć w zdecydowanie złym momencie. Obecna wycena jest bardziej atrakcyjna a nie przestali jeszcze lecieć.Finansowo, nie był to dla nich najlepszy rok. Tak za 1.15~1.10PLN bym brał.

Wskaźniki

C/Z8 < 10.9 < 16 - neutralnie wycenione
C/WK0.75 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda6.42%

PPS

Quantum Software SA (QNT)

Profil: systemy informatyczne, szczególnie dla firm o wysokich wymaganiach w zakresie logistyki

Problemy logistyczne z Covidem w tle wydają się dość naturalne - pytanie ile uda się im na tym ugrać? Na razie zmalały im przychody ze sprzedaży ale, tylko o ok 5%. Mimo tego mają całkiem niezłe zyski.

Od 3 lat kurs buja się w trendzie bocznym pomiędzy 12~16 PLN, co przy obecnej wycenie 15 PLN skłaniałoby mnie raczej do obserwacji. Ustawię sobie alert czekając na zjazd i odbicie.

Patrząc po wolumenach, zbyt płynnie nie jest 😕

Wskaźniki

C/Z5 < 5.4 < 8 - tanie
C/WK1 < 1.37 < 3 - neutralnie wycenione
Dywidenda5.5%

QNT

Torpol SA (TOR)

Profil: modernizuje szlaki i linie kolejowe dostosowując ich jakość i parametry do wymogów stawianych przez unijne i międzynarodowe przepisy o ruchu kolejowym

Tak za profil, to bym nie inwestował… Ale od strony finansowej nie licząc 2017 to radzą sobie całkiem w porządku. Dywidenda wypłacana prawie co roku pomiędzy 3~6.9% kusi. Można by ich trochę kupić w jakimś dołku, tak powiedzmy za 7PLN.

Wskaźniki

C/Z5 < 6.4 < 8 - tanie
C/WK0.97 < 1 - niedowartościowane
Dywidenda6.19%

TOR

Co wyleciało

Z zestawienia wyleciały: