Jak szukam rynkowych okazji?
Postanowiłem opisać jak wyszukuję spółki do portfela, bo po kilku miesiącach przerwy musiałem się nad tym chwilę zastanowić 😄
Dlatego postaram się zebrać pomocne mi artykułu oraz parametry, którymi się kieruję.
Moje strategie
Strategia Independent Tradera
Ucząc się o inwestowaniu w akcje, wielokrotnie przeglądałem artykuły na stronie Independent Tradera. Oczywiście Trader nigdy dokładnie swojej strategii nie opisał, ale bazując na jego artykułach można sobie wypracować jakieś wyobrażenie na ten temat.
Opisał on kilka metryk, którymi można się posłużyć w ocenie atrakcyjności wycen spółek:
- Jak korzystać ze wskaźnika cena/zysk (C/Z, P/E)
- Jak korzystać ze wskaźnika cena/wartości księgowe (C/WK, P/BV)
- Wskaźnik F-Score
- Wskaźnik ROE
- Jak zbudować portfel
- “Magiczna” formuła inwestowania
Wskaźniki bazowe
Na bazie tego co się dowiedziałem i po kilku iteracjach, zbudowałem mój skaner:
- kapitalizacja >= 10 mln
- C/WK <= 2.0
- 0 < C/Z <= 8.0
- F-Score > 7
Wskaźniki pomocnicze
Bawiłem się też innymi wskaźnikami:
C/WK Grahama - w stosunku do klasycznego C/WK uwzględnia jedynie majątek obrotowy, pomijając aktywa trwałe. Cytując za Traderem:
Wartość księgową liczona wg. Grahama jest łatwiej spieniężyć, tym samym spółki o niskim P/BV Grahama lepiej zachowują płynność finansową i są w pewnym stopniu uodpornione na bankructwo.
ROE - return on equity - im wartość tego wskaźnika jest wyższa, tym korzystniejsza jest sytuacja firmy.
Altman EM-Score - ocenia kondycję finansową spółki, powyżej BB+ oznacza niskie zagrożenie upadłością.
Stochastic‘iem - podobnie jak MACD (ale wcześniej) pozwala łatwiej rozpoznać moment, w którym dochodzi do odbicia. Statystycznie pozwala to wybrać lepszy moment na wejście w inwestycję.
Problem w tym, że gdy narzuci się zbyt wiele ograniczeń to ciężko cokolwiek znaleźć. Więc ostatecznie pozostałem wyłącznie przy 4 podstawowych parametrach: kapitalizacji, C/Z, C/WK i F-Score. Pozostałym się przyglądam i pomagają mi one w ocenie czy chcę wejść w daną inwestycję.
Do wyszukiwania korzystam ze skanera w na stronie Biznes radaru. Można tam w łatwy sposób zdefiniować swoje “oczekiwania” co do spółek, a później już tylko analizować…
Strategia Longterma
Innym inwestorem, którego śledzę jest Albert “Longterm” Rokicki. Zaproponował on podobny do Tradera sposób na filtrowanie spółek ale z wykorzystaniem portalu topstock.pl. Sam przepis jest dokładnie opisany tutaj. Zachęcam do przeczytania.
Ja powieliłem sobie ten skaner w Biznes radarze, choć brakuje w nim Dividend Payout Ratio, więc zerkam i do topstock.pl.
Wskaźniki
Podsumowując Longterma:
- średnie obroty na sesję 3M >= 100 tys. PLN
- C/Z < 10
- C/WK < 3
- ROE (Return On Equity) > 10%
- DPR (Dividend Payout Ratio) > 10% (przynajmniej 10% zysku netto przeznaczanego na dywidendę)
- stopa zadłużenia < 50% (zadłużenie nie większe niż połowa aktywów spółki)
Jak widać metoda jest zbliżona do metody Tradera i często daje podobne wyniki. Powiedziałbym, że Trader bardziej czeka na okazję. Do regularnego inwestowania metoda Longterma, jest bardziej tolerancyjna.
Polowanie na dywidendowe potwory 😄
Innym stosowanym przeze mnie sposobem na wyszukiwanie interesujących spółek jest przeglądanie listingów spółek wypłacających dywidendy. Często udaje mi się tam znaleźć perełki 😉
Są dwa miejsca, z których korzystam:
Kalendarz dywidendowy na Biznesradar
Ogólnie na Biznesradar trzeba zapłacić abonament by uzyskać pełny dostęp do danych o dywidendach. Nawet tak prostych jak stopa dywidendy.
Jednak kalendarium wypłaty dywidend jest bardzo przydatnym miejscem bo pozwala szybko sprawdzić zatwierdzone/planowane/wypłacone dywidendy. Można też szybko sprawdzić jak to wyglądało w latach poprzednich. I jest możliwość posortowania wyników po stopie dywidendy 😄
Listing spółek według wskaźników na Stooq
Podobne zestawienie spółek można zobaczyć na Stooq, tyle że obejmuje on jedynie bieżące zestawienie, bez danych za ubiegłe lata.
Oczywiście można tam zobaczyć firmy, które jednorazowo wypłaciły dywidendę na poziomie np. 50%, ale to nie jest mój target. Najciekawsze miejsce to spółki wypłacające 5~15% dywidendę i robiące to regularnie! Właśnie tutaj można je szybko przeglądnąć. Przyznam, że osobiście preferuję do tego zadania Stooq, bo już na wykresie 5 letnim widać wyraźnie jak wygląda historia wypłat.
Jest tylko jedna ciekawostka, że Stooq na karcie “Operacje” podaje stopę dywidendy jako procent z dnia publikacji (według mnie prawidłowy). Ale już na karcie “Ogólne” jako procent liczony według ostatnio wypłaconej dywidendy i aktualnego kursu.
Przykładowo, na top liście można obecnie zobaczyć firmę MW Trade SA (MWT). W ostatnich latach dość regularnie wypłacali dywidendę, a w tym roku pojechali po bandzie i wypłacili dywidendę ze stopą 45,65%. Niby fajnie ale przyglądając się firmie to wygląda trochę na wrak. Spadające od lat przychody, długoterminowy trend spadkowy. Na pewno bym ich nie kupił.
Inna firma to Inter RAO Lietuva AB (IRL). Od 6 lat wypłacają dywidendę o stopie pomiędzy 11.54~18.8%. Nawet w obecnym roku wypłacili 16,41%. Długoterminowy trend wzrostowy (choć ostatnio bardziej boczny). Wyniki za ostatni kwartał bez szału. Na pewno będę ich kupować w dołkach 😋
Filtrowanie wyników
Wynikiem pracy ze skanerem (czy listą dywidendówek) jest przeważnie tylko kilka spółek, którym warto/trzeba przyglądnąć się głębiej.
Wypłata dywidend i ich regularność
Sprawdzam je na Stooq. Widać je na wykresie jako czarne trójkąciki:
albo za dłuższy okres na liście operacji.
Sprawozdania finansowe
Sprawozdania finansowe ze strony Biznesradar pozwalają mi się zorientować jak firma radziła sobie w poprzednim kwartale, czy też wcześniejszych. Lubię gdy jest tu dużo zielonego a słupki stale rosną 😄
Największą uwagę zwracam na rosnące przychody ze sprzedaży i zysk netto. Przykład dla Eurotel.
Trend
Rośnie, czy tanieje? Jeżeli spółka tanieje, to być może kiedyś w końcu odbije… Ale jeśli nie, to nawet wypłacana dywidenda może nie wystarczyć na pokrycie strat. Dlatego preferuję by na przestrzeni 3~5 ostatnich lat trend był przynajmniej boczny. Jeżeli dywidendy są wypłacane regularnie, to nawet przy trendzie bocznym zarobię. Jeżeli spółka rośnie, to nawet lepiej 😉
Na podstawie trzech powyższych punktów odrzucam spółki, które nie wypłacają dywidend, są w kiepskiej kondycji finansowej lub tracą na wartości. Zasadniczo tę część analizy stosuję prawie zawsze. Nie robię tego tylko przy krótkookresowej spekulacji.